а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народник

мн. народници
Вид збор: Именка, машки род
Следбеник на народништвото.
Примери:
Тие идеи ни останаа од утопистите и народниците, добри желби што не се согласуваа со стварноста.
Изведенки
народнички прид.
народничкиот
Пример: Народничко движење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК