а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народност

мн. народности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2224
1. Припадност кон еден народ.
Англиски: nationality Албански: nacionalitet
Примери:
Македонец по народност.
2. Дел од народ во една држава кој има своја матична држава; етничка група, национално малцинство.
Англиски: nationality Албански: nacionalitet
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК