а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарони

наронат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрони доволно, колку што е потребно.
Англиски: crumble Албански: thërmoj
Употреба: Гастрономија
2. Изрони врз нешто, во нешто.
Албански: thërmoj
Примери:
Нарони леб во млекото.
3. (се нарони) Со ронење се задоволи, помине долго време во ронење.
Англиски: dive Албански: zhytem
Употреба: Спорт
Изведенки
1. наронува несв.
наронуваат
2. наронување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК