а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нароси

наросат; наросил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37353
1. (само 3 л.) Падне роса врз некого, врз нешто.
Англиски: sprinkle Албански: lag vesa
Употреба: Безлично
Примери:
Не излегувај, надвор роси, ќе те нароси.
2. Со роса наводени, навади.
Англиски: sprinkle Албански: lagen, qullem
Примери:
Ги наросила цвеќињата.
Изведенки
1. наросува несв.
наросуваат
2. наросување ср.
глаг. им.