а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наружа

наружаат, наружи, наружат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24144
1. Дотера, нагизди, накити некого, нешто.
Англиски: decorate Албански: ndreqemtolisem, rregullohem, s
Употреба: Архаизам
2. (се наружа) Се дотера, се нагизди, се накити.
Англиски: decorate Албански: stolisem, rregullohem
Изведенки
1. наружува несв.
(се) наружуваат
2. наружување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК