а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наруча

наручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21339
1. Даде некому да руча, даде ручек.
Англиски: lunch Албански: jap drekë
Примери:
Им меси пита и убаво ги наруча децата.
2. (се наруча) Доволно се најаде со ручек, доволно руча.
Англиски: lunch Албански: drekoj shumë
Изведенки
1. наручува несв.
(се) наручуваат
повт.
2. наручување ср.
глаг. им.