а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наруши

нарушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5272
1. Прекине, попречи определена состојба што траела.
Англиски: disturb Албански: prish
Примери:
Ја наруши рамнотежата на силите.
Ја наруши тишината.
Го наруши мирот.
2. Прекрши, престапи определена норма, закон и сл.
Англиски: break Албански: prish, ndërprej
Примери:
Ги наруши правилата за работа.
Го наруши законот.
Го наруши редот.
Ја наруши спогодбата.
Изведенки
1. нарушува несв.
нарушуваат
2. нарушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК