а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарцис

мн. нарциси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12742
1. Украсно растение со луковичав корен и со бели или жолти цветови со пријатен мирис.
Латински: Narcissus Англиски: Daffodil Албански: narcis
Употреба: Ботаника
2. Човек што е вљубен со себеси.
Англиски: narcissist Албански: narcisist, njeri narcizoid
Употреба: Медицина , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК