а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насапуни

насапунат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54481
1. Намачка со сапун.
Англиски: soap Албански: bëj me sapun, sapunis
Примери:
Одвај ги насапуни мрсните раце.
Кога му го насапуни лицето, детето почна да плаче.
Кога му го насапуни лицето, детето почна да плаче.
2. излаже, изигра
Англиски: swindle Албански: mashtroj, dredhoj
Употреба: Нестандарден збор , Преносно значење
Примери:
Убаво го насапуниле!
3. (се насапуни) Се намачка со сапун.
Англиски: soap Албански: sapunis
Изведенки
1. насапунува несв.
(се) насапунуваат
2. насапунување ср.
глаг. им.