а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насаска

насаскаат; насаскал; насаскан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48819
1. Обично за куче - даде наредба за напад.
Англиски: incite Албански: nxit, ndërsen
Примери:
Кога им го насаска кучето, сите се разбегаа.
2. Подбуцне да нападне некого.
Англиски: instigate Албански: ndërsej
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ги насаскаа еден против друг.
Изведенки
1. насаскува несв.
насаскуваат
2. насаскување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК