а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насее

насеат; насеј, насејте; насеав, насеаја; насеал; насеан; (ќе) насеев, (ќе) насееја; (ќе) насеел; насеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35715
Изврши сеење на некоја површина, посее доволно.
Англиски: sow
Примери:
Едната нива ја насеа со пченица, а другата со 'рж.
Ги насеа предвидените површини со јачмен.
Изведенки
1. насева несв.
насеваат
2. насевање ср.
глаг. им.
3. насејува несв.
насејуваат
(ретко)
4. насејување ср.
(ретко) глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК