а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

населба

мн. населби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1573
1. Населено место (село, град).
Англиски: village Албански: lagje
Употреба: Архитектура и градба
2. Дел (обично новоизграден) од град.
Англиски: town Албански: lagje
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Скопје има повеќе населби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК