а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наситен

наситени
Вид збор: Придавка
Ранг: 17861
1. Доволно сит, најаден.
Англиски: saturated
2. Во чијшто состав има голем дел од некоја материја; густ, концентриран.
Англиски: saturated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наситен раствор.
3. Што е богат, исполнет со некаква особина.
Англиски: saturated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Песна наситена со патриотска чувствителност.
Јазик наситен со туѓи елементи.
Изведенки
наситеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК