а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наситни

наситнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде ситно, поситно, издроби, исече ситно.
Англиски: mince
Изведенки
наситнува несв.
наситнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК