а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслади

(се) насладат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35941
1. Стави слатко во јадење или пијалак.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlzoj
Примери:
Го наслади кафето.
2. (се наслади) Се задоволи со насладување, се наужива.
Англиски: enjoy Албански: ëmbëlsohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можеше да си се наслади на убавината на езерото.
Изведенки
1. насладува несв.
(се) насладуваат
2. насладување ср.
глаг. им.