а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслани

насланат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34255
Падне слана, сланоса нешто.
Примери:
Многу рано (слана) го наслани тутунот.
Изведенки
насланува несв.
наслануваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК