а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наследник

мн. наследници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4559
1. Тој што добил или на кој му припаѓа наследството.
Англиски: heir Албански: pasardhës
2. Тој што иде на местото на некој друг, што ја продолжува дејноста на некого.
Англиски: successor Албански: pasardhës, sukcesor
Изведенки
1. наследница ж.
мн. наследници
2. наследничка ж.
мн. наследнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК