а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наследство

мн. наследства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3039
1. Имот што по смртта на сопственикот го добива друго лице.
Англиски: inheritance Албански: trashëgim
Примери:
Добил скромно наследство од родителите.
2. Постигањата, богатството од животот и културата на претходните епоха и на претходниците.
Англиски: heritage Албански: trashëgimi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Културно наследство.
Фолклорно наследство.