а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насочен

насочениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5083
Што има определена насока.
Англиски: oriented
Примери:
насочено образование, насочено движење
Изведенки
насоченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК