а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наспие

(се) наспијат; наспиј, наспијте; наспав, наспаа; наспал, наспан, наспиев, наспиеја; наспиел; наспиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14524
Помине доволно време во cпиење, до задоволување на потребата од спиење.
Англиски: sleep
Примери:
Утре не се работи , добро ќе се наспијам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК