а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наспомене

наспоменат; наспомени, наспоменете; наспоменав, наспоменаа; наспоменал; наспоменат; наспоменев, наспоменеа; наспоменел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44610
Накусо дообјасни, дополни; спомене, потсети.
Англиски: mention
Примери:
Ќе наспоменам уште дека тие се во блиска роднинска врска.
Му наспоменав за неговите ветувања, ама се направи како да не ме слушна.
Изведенки
1. наспоменува несв.
наспоменуваат
2. наспоменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК