а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наспореден

наспоредниот
Вид збор: Придавка
1. Што е по целата должина на иста оддалеченост од друг, што не се пресекува.
Англиски: parallel
Употреба: Математика
Примери:
Наспоредни линии.
2. Што е споредлив, заменлив со друг, што се случува истовремено со друг.
Англиски: parallel
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наспореден текст.
Наспоредни примери.
Наспоредни настани.
Наспоредни промени.
Изведенки
1. наспоредно прил.
Пример: Наспоредно дејствуваат. Наспоредно се употребуваат.
2. наспоредност ж.