а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насред

Вид збор: Предлог
Ранг: 18631
Пространствена определба - во средината на нешто.
Англиски: in the middle
Примери:
(нар. поез.) Насред село тапан бие, оро се вие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК