а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настапи

настапат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4373
1. За време - дојде, започне.
Англиски: come Албански: vij, erdh
Примери:
Настапи долгото топло лето.
Настапија студени, дождливи есенски денови.
Настапија долгите зимски ноќи.
2. Се појави, стапи пред публика, во натпревар и сл.
Англиски: perform Албански: çfaq, performoj
Употреба: Сцена
Примери:
Најпрво настапи детскиот хор.
Екипата настапи во најдобар состав.
3. Стапи во напад, се спротивстави.
Англиски: resist Албански: sulmoj
Примери:
Војската настапи од три страни.
Настапи со силни аргументи во своја одбрана.
4. Се создаде некаква состојба, се случи нешто.
Англиски: occur Албански: vij
Примери:
Настапи големо разочарување.
Настапи голема концентрација на чад.
Настапи долга пауза.
Очекуваа да настапат промени кон подобро.
5. Стапне, згазне на нешто, нагази.
Англиски: step Албански: shkel
Примери:
Внимаваше да не го настапи босиот до него.
Му се стори како да настапил змија.
Изведенки
1. настапува несв.
настапуваат
2. настапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК