а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настрвен

настрвени
Вид збор: Придавка
Ранг: 16243
1. Што е навикнат на стрв.
Англиски: craving
Примери:
Настрвен волк.
Настстрвена мечка.
2. Што е многу озлобен, зол, ожесточен.
Англиски: evil
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. настрвено прил.
2. настрвеност ж.