а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настрви

настрват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21072
1. Навикне некого на стрв, наостри за напад (обично за куче, пес).
Англиски: incite Албански: ndërsej, shtyj
Примери:
Го настрви кучето, никој во двор не може да влезе.
2. (се настрви) Се навикне на стрв (за животно).
Англиски: crave Албански: ndërsej
Примери:
Гавраните толку многу се настрвија, не се плашеа од ништо.
3. (се настрви) Се озлоби, стане многу лош зол, подлегне на силни страсти.
Примери:
Се настрви на својот сосед, да не го види да не му се навика нешто.
Се настрви на девојката, постојано и додеваше.
Изведенки
1. настрвува несв.
(се) настрвуваат
2. настрвување ср.
глаг. им.