а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насуче

насучат; насучи, насучете; насукав, насукаа; насукал; насукан; (ќе) насучев, (ќе) насучеа; (ќе) насучел; насучен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52255
Со сучење, развивање тесто добие доволно кори (за пита и сл.)
Англиски: roll
Изведенки
1. насучува несв.
насучуваат
2. насучување ср.
глаг. им.
3. насукува несв.
насукуваат
4. насукување св.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК