а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насуши

насушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56341
Суши нешто во доволно или во големо количество.
Примери:
Насуши сливи и друго овошје за зима.
Изведенки
насушува несв.
насушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК