а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нас

Види и: ние (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 293
Долга форма за директен предмет и општа форма од ние; кога не е со предлог, освен во извесни ретки случаи, оди заедно со кратката форма не.
Англиски: us
Примери:
Кај нас се собраа сите.
Hаc не повикаа да сведочиме.
Прво ќе ве почести вас, а после и нас.
Остани со нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК