а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натакне

натакнат; натакни, натакнете; натакнав, натакнаа; натакнал; натакнат; (ќе) натакнев, (ќе) натакнеа; (ќе) натакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34797
набоде, надене
Англиски: skewer
Примери:
Го натакнале на кол.
Изведенки
1. натакнува несв.
натакнуваат
2. натакнување ср.
глаг. им.