а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наталка

(се) наталкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине доволно време во талкање, со талкање се задоволи.
Англиски: loaf
Употреба: Разговорно
Изведенки
наталкува несв.
(се) наталкуваат