а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наталожи

(се) наталожат; наталожил; наталожен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16955
1. Со таложење образува талог.
Англиски: deposit Албански: fundërroj
Примери:
Нечистотијата се наталожила на дното.
2. Се насобере, се натрупа нешто.
Англиски: pile Албански: stivoj, grumbullohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се наталожија многу проблеми.
Изведенки
1. наталожува несв.
(се) наталожуваат
2. наталожување ср.
глаг. им.