а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натапка

натапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32750
Со тапкање нагмечи, нагази.
Англиски: trudge
Примери:
Ја израмни и ја натапка земјата за да ја посее трева.
Изведенки
1. натапкува несв.
натапкуваат
2. натапкување ср.
глаг. им.