а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натегнатост

Вид збор: Именка, женски род
Својство на тоа што е натегнато.
Англиски: tension
Примери:
Веќе не можеше да се скрие натегнатоста во нивните односи.