а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натегнато

Вид збор: Прилог
Ранг: 36331
Неприродно, наместено, со натегање.
Англиски: tense
Примери:
Зборуваше некако натегнато.
Се поднасмеа натегнато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК