а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натегне

натегнат; натегни, натегнете; натегнав, натегнаа; натегнал; натегнат; (ќе) натегнев, (ќе) натегнеа; (ќе) натегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23951
1. Затегне, оптегне, напие.
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj
Примери:
Убаво ја натегна жицата на оградата.
2. Натежне на една страна; сп. натежне
Англиски: weight Албански: anoj, ngarkoj
3. Крене (шише и сл.) да се напие.
Англиски: drink Албански: ngren
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ја пофали ракијата и натегна малку.
Натегнаа два-три пати и разговорот стана погласен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК