а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натепа

натепаат; натепал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10532
1. Измава некого до некоја мера.
Англиски: beat Албански: rrah
Примери:
Решија да го фатат крадецот и да го натепаат.
2. (се натепа) Со тепање се задоволи.
Англиски: beat Албански: rrah mjaft
Примери:
Барем се натепа.
Изведенки
1. натепува несв.
(се) натепуваат
повт.
2. натепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК