а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натисне

натиснат; натисни, натиснете; натиснав, натиснаа; натиснал; натиснат; (ќе) натиснев, (ќе) натиснеа; (ќе) натиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39394
1. пригмечи, нагмечи
Англиски: squash Албански: shtyp, shtrydh
Примери:
Неговите тешки стапала ја натиснаа зелената трева.
2. Изврши притисок, притисне нешто.
Англиски: pressure Албански: presion
Примери:
Натиснаа силно и ја турнаа оградата.
3. Принуди, присили некого.
Англиски: force Албански: detyroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го натиснаа да им каже се што знае.
Изведенки
1. натиснува несв.
натиснуваат
2. натиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК