а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткае

наткаат; наткај, наткајте; наткав, наткаа; наткав; наткан; (ќе) наткаев, (ќе) наткаеја; (ќе) наткаел; наткаен
Вид збор: Глагол, свршен
Исткае во доволно или во големо количество.
Англиски: weave
Примери:
Наткала килимчиња за сите соби.
Изведенки
1. наткајува несв.
наткајуваат
2. наткајување ср.
глаг. им.
3. наткава несв.
наткаваат
4. наткавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК