а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткопа

наткопаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надмине некого во копање.
Албански: gërmoj, rrëmoj shumë
Примери:
Него некој не може да го наткопа.
2. Иcкопа повеќе отколку што требало.
Албански: gërmoj, rrëmoj shumë
Примери:
Наткопал еден метар.
3. Со копање обработи (градина, нива) повеќе отколку што требало.
Албански: rrëmoj, gërmoj
Примери:
Ова си го наткопал, нема да го садиме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК