а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткопува

наткопуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. наткопа
Албански: rrëmoj, gropoj
2. (се наткопува) Се натпреварува во копање.
Албански: bëj gara në gropim, rrëmim
Изведенки
наткопување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК