а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткоси

наткосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надмине некого во косење.
Англиски: mow Албански: tejkaloj në kositje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој сите ги наткоси.
2. Окоси повеќе од определено количество или од определена површина.
Англиски: mow Албански: kosis tepër
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК