а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткосува

наткосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. наткоси
Англиски: mow Албански: kosis tepër
Употреба: Земјоделство
2. (се наткосува) Се натпреварува во косење.
Албански: garoj në kositje
Употреба: Земјоделство
Изведенки
наткосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК