а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткрили

наткрилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33560
1. Надвисне над нешто, надвижи нешто.
Англиски: exceed Албански: krrusem mbi diçka
Примери:
Јаворот толку израсна, ја наткрили рекичката.
2. (се наткрили) Се наднесе над нешто.
Англиски: cover Албански: krrusem mbi diçka, mbuloj
Примери:
Темен, густ облак се наткрили над селото.
Изведенки
1. наткрилува несв.
(се) наткрилуваат
2. наткрилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК