а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наткупи

Види и: купи (св.)
наткупат
Вид збор: Глагол, свршен
Плати повисока цена од друг при продажба.
Албански: ankandoj, blej
Употреба: Економија
Примери:
Тој влезе во пазарењето и ја наткупи куќата.
Изведенки
1. наткупува несв.
наткупуваат
2. наткупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК