а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натлак

мн. натлаци
Вид збор: Именка, машки род
и натлака, мн. натлаки ж. Тоа што го надонесува водата при поплава или при дотекување, нанос, мил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК