а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натлачи

натлачат
Вид збор: Глагол, свршен
За река, вода - надонесе земја, песок, мил.
Англиски: drag along
Примери:
Реката го натлачила ова место.
Изведенки
1. натлачува несв.
натлачуваат
2. натлачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК