а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натовари

натоварат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6445
1. Товари, стави определен товар.
Англиски: load Албански: ngarkoj
Примери:
Го натовари магарето дрва.
Натоварија еден камион со храна.
2. Задолжи, оптовари некого со обемна, тешка, важна работа, грижа.
Англиски: burden Албански: ngarkoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го натоварија со подготовката на годишното собрание.
3. (се натовари) Се товари нешто да носи.
Англиски: burden Албански: ngarkoj
Примери:
Се натовари колку што можеше да носи и тргна.
4. (се натовари) Прими, прифати некоја дополнителна, одговорна работа, задача.
Англиски: burden Албански: ngarkoj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. натоварува несв.
(се) натоваруваат
2. натоварување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК