а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натопори

натопорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34425
1. Покаже, истакне, испречи нешто пред некого.
Англиски: erect Албански: tregoj, drejtoj
Примери:
Војникот му ја натопори пушката на селанецот.
2. (се натопори) Се истакне, се испречи пред некого.
Англиски: erect Албански: paraqitem, dal
Примери:
Што ми се топориш толку како да не знам кој си.
Изведенки
1. натопорува несв.
(се) натопоруваат
2. натопорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК