а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наточен

наточениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32557
1. Што сече, остар.
Англиски: sharpened Албански: i mprehur
Примери:
наточен нож, наточена сабја
2. Што е шилест, што има врв.
Англиски: pointed Албански: me majë
Примери:
наточен молив
3. Што е наполнет со пијалак.
Англиски: tapped Албански: i mbushur
Употреба: Гастрономија
Примери:
наточено вино, наточено пиво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК